Tolerancja. Zgoda na inność…

„Ej ty wieśniaku, dziwaku ty jeden, kto cię tu wpuścił?! Grubasie, czarnuchu, świnio, bałaganie, zboczeńcu…” Słowa słyszane w każdej szkole, na podwórku, w domu, wszędzie. Czy są kierowane do Ciebie, do Twoich znajomych, czy może to właśnie Ty jesteś tym, który je wypowiada? Tak bardzo bolą, ale czy są słuszne, czy zmieniają świat na lepsze?

Tolerancja?

Wyniki ankiety, przeprowadzonej wśród młodzieży w gimnazjum wykazały, że większość uczniów uważa się za osoby tolerancyjne. Tymczasem w tejże szkole każde odstępstwo od normy, od przyjętego ogólnie zachowania i światopoglądu spotyka się z ogromną niechęcią. Koleżanka X wchodzi do szkoły i na powitanie słyszy wiązankę obelg, przezwisk, bluźnierstw i deszcz plwocin wylewa się na nią. Kogo zabiła? Otóż nikogo! Dlaczego więc jej osoba jest tak traktowana? Tolerancyjni gimnazjaliści tak właśnie wyrażają swój szacunek do Człowieka. Człowieka, który swoim wyglądem wyróżnia się, nie podąża za modą, ma swój własny styl, światopogląd, ale tak naprawdę jest taki sam. Nikt niestety, nie zwraca uwagi na to, że koleżanka X jest inteligentna, sympatyczna, że można z nią o wszystkim porozmawiać, to przecież nie jest ważne…

To boli?

Jak może czuć się Człowiek, nieakceptowany, odrzucony i nielubiany? Jak się czujesz Człowieku, kiedy poniżają Cię, szturchają i przezywają, ponieważ lubisz się uczyć, założyłeś koszulę w kwiatki, słuchasz muzyki klasycznej a w kieszeni nosisz różaniec? Jesteś samotny, nie masz przyjaciół, cierpisz, płaczesz po nocach,    a co najgorsze nic nie potrafisz zrobić, by Twoje życie się polepszyło, jesteś bezradny.

Każdy z nas oczekuje szacunku dla swojej osoby, miło jest być lubianym, otaczać się kręgiem przyjaciół i wieść swoje życie beztrosko. Życie może być naprawdę cudowne, dlaczego więc, nie dążysz, do tego, by wszyscy mogli się nim cieszyć?

Dlaczego nie tolerujesz?

Na to pytanie, w przeprowadzonej ankiecie, większość osób po prostu nie odpowiedziało. Dlaczego? Może nie umieli tego wyjaśnić. Nietolerancja, według niektórych, bierze się z egoizmu. „To ja jestem najważniejszy, wszystko, co robię jest najlepsze, każdy inny człowiek nie dorasta mi do pięt. Muszę mu to okazać, ostrzec, że ja tu rządzę, nie mogę dopuścić, by ktokolwiek dowiedział się, że to jednak ja jestem gorszy. Szukam, więc swojej ofiary, mówię o niej kumplom tak, by widzieli w niej potwora i razem naśmiewamy się z niej, szturchamy na przerwach, po szkole bijemy, ośmieszamy.

 Sprawia mi to przyjemność – to wypowiedź jednego z uczniów gimnazjum. Chęć popisania się przed kolegami, zdobycie popularności w szkole jest ważniejsze od moralnego, ludzkiego zachowania. Dlaczego więc Człowieku, nie pokażesz innym, że jesteś dobry, pomagasz ludziom, wszystkich traktujesz jak przyjaciół, czy łatwiej jest Ci popisać się złem?

Równość, pokój, szacunek, miłość, braterstwo…

Każdy ma prawo do wyrażania własnego zdania, do podejmowania decyzji, dobierania przyjaciół, do kierowania swoim własnym życiem. Niekiedy to prawo zostaje nam odbierane, głos mają tylko ci, których jest więcej, którzy mają więcej wpływów, są bogatsi, znani przez wszystkich. Z drugiej strony, niektórzy nadużywają swojego prawa. Wyrażając własne zdania, ranią innych, obrażają.
Człowieku, nie jesteś na tej Ziemi sam, obok Ciebie żyją inne istoty i zrozum, że to też są Ludzie, tacy sami jak Ty. Jedni mają inny kolor skóry, drudzy słuchają innej muzyki, mają różne światopoglądy, religie, orientacje seksualne, a przecież wszyscy mają takie same serca!

Czy tolerancja może być trendy?

Polska rozwija się, niegdyś była kolebką tolerancji, jak jest teraz? Na pewno w czołówce najbardziej tolerancyjnych
państw nie jesteśmy. Ale, czy zmierzamy w dobrym kierunku? Polska wstąpiła do Unii Europejskiej, gdzie wymaga się równości dla każdego człowieka. Jest wiele krajów, którym pragniemy dorównać pod wieloma względami. Może powinniśmy dołączyć do nich jeszcze jeden cel – szerzenie tolerancji? Jest to możliwe na wiele sposobów, trzeba uczyć szacunku już od małego, w szkołach prowadzić zajęcia integracyjne, organizować marsze i demonstracje, propagować hasła o równości i ogromnym znaczeniu każdego człowieka.

Dąż do tego Człowieku, by tolerancja była modna wśród ludzi, bo skoro to, co modne, jest w obecnych czasach najważniejsze, to jest duża szansa, że Polska powróci na pierwsze miejsce Tolerancyjnej Listy Przebojów Świata.

 

Aleksandra M.