Krynica słynie z wód leczniczych, właściwości ich są bardzo różnorodne, dlatego warto je poznać dokładnie, wg Karty uprawniającej do skorzystania z wody w pijalniach krynickich:
- ZDRÓJ GŁÓWNY -stosowany przy niedokwaśnym i bezkwaśnym nieżycie żołądka, w stanach po resekcji żołądka i niedokrwistościach z niedoboru żelaza.
- ZDRÓJ JAN – bardzo moczopędna, idealna w leczeniu kamicy nerkowej i dróg moczowych, miażdżycy, cukrzycy i otyłości, ponieważ wpływa na obniżenie poziomu cukru i cholesterolu we krwi.
- ZDRÓJ SŁOTWINKA – przewlekłe nieżyty przewodu pokarmowego, choroby z niedoboru magnezu, m.in. nerwice i stany stresowe, choroby neurologiczne i osteoporoza.
- ZDRÓJ ZUBER – leczenie nadkwasoty, choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy. Jego żółciowotwórcze i żółciopędne działanie jest wykorzystywane w leczeniu wątroby i dróg żółciowych. Ma zastosowanie przy leczeniu cukrzycy i miażdżycy.
- ZDRÓJ MIECZYSŁAW – stosowany przy skazie moczanowej, nieżytach żołądka i jelit oraz niedokrwistości.
- ZDRÓJ TADEUSZ – stosowany w niedokrwistości, niedoborze żelaza i stanach zapalnych jelita grubego.
- KRYNICZANKA – doskonała woda mineralna, źródło mikroelementów, głównie wapnia i magnezu, mających znaczenie fizjologiczno-odżywcze dla organizmu.