- Określenie odnoszone do dzieła J.W. Goethego, „Fausta”, pewna suma cech charakterologicznych zarówno Fausta, jak i bohatera utworu T. Manna „Doktor Faustus”, Adriana Leverkühna, niemieckiego kompozytora.
- Postawa faustyczna, postawa będąca wynikiem rozczarowania posiadaną wiedzą i powszechnie uznawanymi wartościami.
- Prowadzi do odrzucenia dotychczasowego życia i poszukiwań, nieraz nawet ryzykownych, prowadzących do głębszego poznania świata i życia.
- Charakterystyczne dla faustyzmu jest indywidualistyczne przekraczanie barier kulturowych i społecznych, a także amoralność, czyli bezwzględne dążenie do celu z pogwałceniem powszechnie uznawanych wartości etycznych.
- Faustyzm oznacza też dążenie do artyzmu, do wiedzy, do sztuki ostatecznej za cenę rezygnacji z normalności, z człowieczeństwa w formie uznawanej przez stulecia za jedyną.
- Symboliczny pakt z diabłem wyraża nową formę człowieczeństwa zawartą w artyście absolutnym, doskonałym do granic szaleństwa, płacącym życiem za każdy fragment własnego dzieła.
- Jest to jednak pochwała młodości i aktywności twórczej człowieka.
- Współczesne rozumienie faustyzmu odsłania jeden z fundamentalnych problemów sztuki- zagadnienie związków między sztuką a życiem, sumieniem i etyką.