Na krakowskich Plantach można podziwiać figurę Matki Boskiej Łaskawej, która pochodzi z 1771 roku. Zlokalizowana jest przy wylocie ulicy Jagiellońskiej i stoi tu już wiele lat. Początkowo zlokalizowana była przy bramie wiodącej z Rynku Głównego na cmentarz mariacki, po likwidacji bramy i muru cmentarnego w końcu XVIII wieku trafiła na ulicę kapucyńską (pod opiekę kapucynów), gdzie znajdowała się do 1941 roku.
Jej fundatorem była matka żołnierza Sokołowskiego, uznanego za zmarłego po jednej z potyczek w trakcie wojny z Moskalami w 1768 roku, pochowanego w mogile grupowej na cmentarzu kościoła Mariackiego, który w nocy wygrzebał się dzięki Matce Boskiej Łaskawej i jasnej smudze, którą prawdopodobnie wskazała mu wyjście.
Niestety, Sokołowski wkrótce zginał, zdążył jednak nawiedzić we śnie swą matkę i polecić jej postawienie w Krakowie figury Matki Boskiej Łaskawej, która spełniła prośbę syna. Rzeźbę wykonał kamieniarz Jan Krzyżanowski. Posąg przez wiele lat zdobiła korona, padła niestety łupem złodziei. W 2016 roku powróciła jej replika, którą wykonała firma konserwatorska Krzysztof Ferdek Ferrum.