Henryk Sienkiewicz to kolejny z wielkich pisarzy związany z regionem świętokrzyskim, szczególnie Oblęgorkiem – letnią rezydencją pisarza, otrzymaną od narodu w 1900 roku z okazji 25-lecia pracy literackiej.
Pomnik Henryka Sienkiewicza w Kielcach usytuowano przy placu Moniuszki, w końcowej części ulicy H. Sienkiewicza. Zdobi miasto od 25 czerwca 2010 roku.
Autorem rzeźby jest prof. Gustaw Zemła, współtwórcą przyjaciel artysty, także rzeźbiarz, Piotr Pietrusiński, który wykonał m.in. koryncką kolumnę, a także autor projektu otoczenia pomnika, architekt Artur Hajdorowicz.
Monument przedstawia Henryka Sienkiewicza siedzącego pod kolumną rzymską, z narzuconym na ramię płaszczem (symboli Nagrody Nobla) oraz arkuszem papieru na kolanach. Postać wykonano z brązu, kolumnę, cokół i płytę z marmuru świętokrzyskiego. Z przodu cokołu znajduje się napis „Quo vadis”, natomiast z tyłu umieszczono słowa z powieści „Ogniem i mieczem” – „Wszyscyśmy bracia”.
W listopadzie 2010 roku umieszczony został na północnej stronie pomnika dodatkowy napis: „Henrykowi Sienkiewiczowi kielczanie”.