„Legendy arturiańskie” to cykl opowieści pochodzących z Anglii (Wielkiej Brytanii), a także ziem obecnie należących do Francji, jednak w średniowieczu kulturowo związanych silniej z Anglią (Bretania, Normandią), powiązanych także z mitologią celtycką.
Głównym bohaterem cyklu jest Król Artur, postać historyczna z VI wieku, mądry i sprawiedliwy władca, rezydujący w zamku Camelot, posiadacz magicznego miecza Excalibura. Dowodem rozumnych rządów jest Okrągły Stół, przy którym zasiadający byli sobie równi i nikogo nie wywyższano.
Najbardziej znane motywy i elementy legend arturiańskich to:
- legendarne naczynie, z którego prawdopodobnie dotykały usta Chrystusa podczas Ostatniej Wieczerzy, przywiezione do Anglii przez Józefa z Arymatei, który zebrał krew z przebitego boku Chrystusa),
- miłość Lancelota i królowej Ginewry,
- czarodziej Merlin,
- czarodziejka Morgana,
- mityczna kraina Avalon
W krąg arturiański wchodzą również „Dzieje Tristana i Izoldy”, poemat „Lancelot” czy „Parzival”. „legendy arturiański” stały się inspiracją dla wielu twórców i powstania niezliczonej liczby dzieł, od średniowiecza do czasów współczesnych. Mowa tu nie tylko o literaturze, ale też malarstwie.