Antoni Pawłowicz Czechow
(29 stycznia 1860, Taganrog, Rosja- 15 lipca 1904, Badenweiler, Niemcy)
Rosyjski pisarz, znany przede wszystkim jako autor nowel i dramatów. Pisał także humoreski, felietony, anegdoty, opowiadania.
Urodził się w rodzinie kupieckiej, z wykształcenia był lekarzem i w Moskwie wykonywał ten zawód. Od najmłodszych lat interesował się teatrem, a swą twórczość literacką rozpoczął od drukowania drobnych humoresek i felietonów teatralnych, głownie w czasopismach.
W 1881 roku wydał pierwszą sztukę teatralną „Płatonow”, ale jako dramaturg został odkryty w chwili wystawienia jego sztuki „Mewę”. Zawdzięcza to Konstantemu Stanisławskiemu, znanemu reżyserowi i teoretykowi teatru. Znawcy przedmiotu uważają, że nawet w tych młodzieńczych utworach widać niezwykłe mistrzostwo twórcy, dlatego bardzo szybko zyskał ogromną popularność.
Czechow protestuje w swych utworach przeciw złu, ukazuje tragizm i groteskowość życia, używa po mistrzowsku ironii, humoru, ale i liryzmu. Wymowa dzieł jest uniwersalna, ponadczasowa, bowiem problemy samotności człowieka, braku kontaktów czy monotonii codzienności są aktualne do dziś. Bohaterami jego utworów są przeciętni, mało kreatywni ludzie, wiodący szarą egzystencję.
W swoich dziełach kreował subtelne portrety kobiece, posługiwał sie niedopowiedzeniem, tworzył nastrój melancholii, by ukazać monotonię, szarość i tragizm powszechnej egzystencji przeciętnych ludzi, żyjących na prowincji.
Utwory Czechowa mają wymowę satyryczną i ironiczną, ale jednocześnie przepełnione są humorem, liryzmem, głębokim humanizmem. Traktują o uniwersalnych, egzystencjalnych problemach, ukazując samotność człowieka, brak kontaktów z innymi, monotonię codziennego życia.
Najbardziej znane utwory Czechowa to:
- „Śmierć urzędnika”,
- „Kameleon”,
- „Kapral Priszybiejew”,
- „Nieciekawa historia”,
- „Chłopi”,
- „W parowie”,
- „Mewa”,
- „Wujaszek Wania”,
- „Trzy siostry”,
- „Wiśniowy sad”.
Czechow zapoczątkował swą twórczością rozwój dramatu obyczajowo-psychologicznego, a jego dramaty nadal goszczą na scenach teatrów w wielu krajach.