Jest to zbiór 16 krótkich tekstów, pisanych zarówno prozą, jak i wierszem, opowiadających o Bogu, jego miłości do ludzi i sposobach wdzięczności za te miłość.
- „W kropki zielone”, osoba mówiąca (prawdopodobnie zwykły prosty człowiek) prosi, by Matki Boskiej nie malować jedynie na niebiesko i różowo, nie podoba jej się taki sposób obrazowania, przedstawia stajenkę i uzasadnia to faktem, że w stajence betlejemskiej było mnóstwo kolorów ((złoto, biel, kolorowe stroje pastuszków), w dalszych strofach jest kontynuowany malarski opis, wiersz o tolerancji, odmienności.
- „Róża”, wiersz opisujący zwykłe rośliny i piękną wystrojoną różę, Józefa drażni fakt, że ludzie dają Maryi dumną różę, zapominając o pospolitych, a też pięknych kwiatach.
- „Zima uczy nowych słów”, historia zimowych harców, jako sposób poznania nowych słów.
- „Cud”, historia o wyposażeniu koszyczka wielkanocnego, traktowane jak cudu, dzięki któremu dzieci rosną i są szczęśliwe.
- „Nieśmiały cud”, opowieść o cudzie w Kanie, rozmnożeniu chleba i ryb, traktowany jest jako „nieśmiały”, bo zauważono go, kiedy wszyscy się najedli.
- „Po raz pierwszy w kościele”, opowieść o niewierzącym chłopczyku, który nie chodził do kościoła ani na religię, nic nie wiedział więc o Bogu, pewnego dnia wszedł do świątyni, bo chciał się ochłodzić, kościół był najpierw pusty, później zapełnił sie ludźmi, Mateusz z zainteresowaniem obserwował zachowania wiernych (klękanie, modlitwy jako rozmowy), to spowodowało, że zaczął wierzyć w Boga, ponieważ uwierzył, że ludzie rzeczywiście z kimś rozmawiali.
- „Lubić”, historia dziewczynki, która pomyślała, że skoro Bóg przykazał kochać bliźnich, to należy sympatią obdarzać wszystkich.
- „Tylko o sobie”, historia samolubnej dziewczynki, która zablokowała telefon na długo, opowiadając jedynie o sobie, w tym czasie nie dodzwonili się, m. in. chory wujek, zdenerwowany dziadek, uprzejmy hydraulik, uczynna sąsiadka, a pies oczekiwał na wyprowadzenie.
- „Zakochani”, historia zakochanych, od których można się wiele nauczyć, miłego traktowania, uczynności, wzajemnej dobroci. Te dobre cechy warto naśladować.
- „Niespodzianka”, wierszyk o dziadku, który usiadł na własnej szczęce i podejrzewał, że ktoś ugryzł go w pupę.
- „Sześć listków”, wierszyk o wujki, który chciał popełnić samobójstwo, bo świat wydawał mu się brzydki i czarny, a w ostatniej chwili dostrzegł niebieski kwiatek przylaszczki, który zmienił jego nastawienie do życia.
- „Patyki i patyczki”, opowieść o pożarze pewnego domu, pełnego mieszkań ludzi i próbie uchronienia tego co najważniejsze dla każdego, mały chłopak uratował swa kolekcję patyków i patyczków, bo to było dla niego najcenniejsze.
- „Niewidzialne ręce”, historia wypadku chłopca, ktory wypadł z drugiego piętra i nic mu się nie stało, co wytłumaczył opieka Matki Boskiej, która trzymała go za głowę, by leciał bardzo wolno.
- „Plastykowe serce”, historia chorej dziewczynki, która modliła sie do Matki Boskiej z plastykowym serduszkiem w ręce, później zgubiła go w drodze do szpitala, ale odnalazł je ksiądz i powiesił przy ołtarzu. Pewnego dnia wytworna dama zdziwiła sie, że blisko ołtarza wisi taka brzydka rzecz.
- „Czy wiesz, że…”, wiersz o przyrodzie, jej odgłosach, odnajdywaniu ciekawych dźwięków.
- „Czy to prawda”, historia mądrego psa który chodził po zakupy, jest też historia kości, kaszanki i 5 zł reszty.