Dziś, 19 kwietnia przypada Dzień Pamięci Ofiar Holocaustu i Powstania w Getcie Warszawskim.
Warto wiedzieć, że powstanie w getcie warszawskim trwało od 19 kwietnia do połowy maja 1943 roku. Był to niezwykle bohaterski zryw przeciwko niemieckim nazistom, a doszło do niego, kiedy do getta dotarła wiadomość o jego likwidacji i wywiezienia mieszkańców do obozów koncentracyjnych. Na czele powstania stanął Mordechaj Anielewicz. Ostatnim przywódcą Żydowskiej Organizacji Bojowej był Marek Edelman („Zdążyć przed Panem Bogiem”). W wyniku walk zginęło ponad 13 tys. mieszkańców getta i tylko 86 niemieckich okupantów.
W większości miast polskich o godzinie 12.00 zawyją syreny jako hołd pamięci pomordowanym. Zatrzymajmy się na chwilę zadumy. Pamiętajmy, że już po raz kolejny będzie realizowana akcja „Żonkile”, która ma na celu propagowanie pamięci historycznej, a jej inicjatorem jest Muzeum Żydów Polskich „Polin”.
Żółty żonkil to symbol zbiorowej pamięci., a całej akcji towarzyszy hasło „Łączy nas pamięć”, które podkreśla siłę wspólnoty, znaczenie solidarności, potrzebę dialogu ponad podziałami. Głęboko wierzymy, że pamięć o przeszłości jest jedną z nadrzędnych wartości, które nas jednoczą i nadają nam wspólną tożsamość – niezależnie od światopoglądu czy sympatii politycznych (https://www.polin.pl/pl/zonkile).