Jeszcze nie tak dawno, bo kilka czy kilkanaście lat temu, uczeń zainteresowany koncentracją zostałby prawdopodobnie potraktowany jako okaz, ewenement. Obecnie znaczenie koncentracji wzrosło. Dlaczego? Bo ją doceniliśmy. Bo dzięki odpowiedniej koncentracji wielokrotnie zwiększa się efektywność wykonywanej pracy. Nie ma znaczenia jaka to praca – czy polega ona na uczeniu się, nauczaniu, sprzedawaniu, kierowaniu czy pisaniu. Jedno jest pewne – koncentracja jest niezbędna. Bez niej ukończenie jakiejkolwiek pracy zajmowałoby kilka razy więcej czasu niż potrzeba na jej wykonanie (kiedy tu spać?). Rozumiecie więc czemu handlowcy, nauczyciele, uczniowie, studenci, menedżerowie uczą się koncentracji. Uczą się samodzielnie, na kursach, seminariach czy szkoleniach. Macie ochotę spytać dlaczego? Bo to daje pozytywne efekty.
Przedstawię Wam dwa podstawowe ćwiczenia na koncentrację. Możecie wykonywać je samodzielnie. Pamiętajcie o najważniejszym: praktyka czyni mistrza. Ćwiczcie sumiennie, a wasza umiejętność skupiania uwagi na pewno wzrośnie.
Ćwiczenie pierwsze
Na białej kartce gładkiego papieru formatu A4 narysujcie (pośrodku) zielone koło o średnicy od 8 do 10 cm. Postarajcie się zamalować je dokładnie, aby kolor był jednolity i aby nie było różnych odcieni. Kartkę tę powieście na drzwiach, szafie albo ścianie. Usiądźcie wygodnie na krześle naprzeciwko kartki, tak aby była na wysokości waszej głowy. Krzesło powinniście ustawić w odległości 1 m od kartki. Starajcie się siedzieć prosto. Teraz wystarczy patrzeć na zielone kółko. Jak długo potraficie się w nie wpatrywać? Zmierzcie czas… Ważne, aby nikt nie przeszkadzał Wam w czasie tego ćwiczenia – wyłączcie telefon, radio i telewizor. Skupcie się tylko na zielonym kółku. Do mierzenia czasu wystarczy zwykły zegarek. Jeżeli Wasz rezultat wynosi 10 minut, to znaczy, że wasza umiejętność skupiania uwagi jest dobra. Warto poćwiczyć, aby osiągnąć wynik około 15 minut.
Ćwiczenie drugie
Do tego ćwiczenia potrzebny jest stół i piłeczka ping-pongowa. Zdejmijcie wszystko ze stołu. Połóżcie na nim piłeczkę i dotknijcie ją palcem. Poprowadźcie ją tak, aby nie spadła ze stołu i nie odczepiła się od waszego palca. To nie jest aż tak trudne.
Owocnych ćwiczeń! Życzę wytrwałości.
[BT]