[13 Jarmarki świąteczne (bożonarodzeniowe)]
Coraz bliżej święta, więc wiele miast zaprasza na jarmarki, bo to kolejną świąteczna tradycja, gdzie można kupić wszystko od słodkości, do ubrań, ozdób, przedmiotów z duszą, można też pobawić się, bo przy wielu spotkać można całe wesołe miasteczka. Można też napić się grzańca (wina lub piwa), a na jarmarkowej obejrzeć parady ze Świętym Mikołajem i elfami, a z kolędnikami wspólnie zaśpiewać pastorałki i kolędy.
Pojecie jarmark pochodzi z niemieckiego od słowa Jahrmarkt, czyli coroczny rynek, targ. W Polsce często używa się terminu jarmark i targ. Okolicznościowe jarmarki mają lokalny zasięg, sa tez atrakcją turystyczna i promocją miasta czy regionu.
Historia jarmarków zaczęła sie w Niemczech, tam odbywają sie one już od XIV wieku, zaczynano od jednodniowych targów, z biegiem lat jarmarki stawały się coraz dłuższe i atrakcyjniejsze. Najstarszy jarmark bożonarodzeniowy odbywa sie w Dreźnie, od ponad 600 lat, choć w całych Niemczech jest ich ponad 100.
W Polsce te najpiękniejsze odbywają się w Krakowie, Warszawie. Gdańsku, Wrocławiu i Poznaniu, choć nawet tym organizowanym w najmniejszych miastach nie można odmówić uroku.
Atmosfera jarmarku bożonarodzeniowego jest niepowtarzalna, dlatego tak chętnie są odwiedzane i podziwiane.