Literacki [niesłodki, ciekawy] kalendarz adwentowy [17 Kartki świąteczne]
Zwyczaj wysyłania kartek świątecznych jest również dość stary. Wysłanie pierwszej kartki datuje się na rok 1834. Zapoczątkował ten zwyczaj Anglik sir Henry Cole urzędnik poczty państwowej. On to wspólnie z przyjacielem (Johnem Horsley’em) wpadli na ten pomyśl.
Ta pierwsza kartka kosztowała 1 szylinga (obecne 5 pensów angielskich, a 6 polskich groszy). Mimo niewielkich kosztów nie każdego było stać na jej kupienie. Przedstawiał on rodzinę przy świątecznym stole, sprzedano ich wówczas około 1000 kartek.
Kilkanaście lat później (około 1860 roku) zaczęto produkcję kartek, które cieszyły się coraz większą popularnością, przedstawiały też różne obrazki, np. szopki czy rudziki (małe ptaszki), od ich nazwy określano tak listonoszy.
W USA kartki pojawiły się w 1840 roku, niestety także były drogie i nie każdy mógł być ich posiadaczem. Ich masową produkcję w Ameryce rozpoczął Louis Prang (urodzony we Wrocławiu), niemiecki drukarz, wcześniej pracował w Wielkiej Brytanii,. Jego kartki przedstawiały kwiaty, rośliny i dzieci. W 1915 roku John C. Hall i dwóch jego braci stworzyli firmę Hallmark, do dziś największego producenta kartek świątecznych. Pierwsze dwudziestolecie XX wieku to moda na ręcznie wykonywane kartki, często o nietypowych kształtach i ozdobach (wstążeczki, brokat ).
W 1865 roku w Niemczech (Prusach) generalny poczmistrz zgłosił projekt „pocztowego listka”, kartki bez kopert, ale nie spodobał się. W 1869 roku Emanuel Herrmann udowodnił w swoim dziele „O nowym sposobie korespondowania pocztą”, że to forma korespondencji atrakcyjna i tańsza.
1 lipca 1875 roku kartki dopuszczono do obiegu międzynarodowego, od tego czasu kartki sa cały czas w obiegu.
W Polsce, w 1900 roku, w Warszawie, ogłoszono konkurs na polską nazwę karty pocztowej. Wygrał Henryk Sienkiewicz, który zaproponował słowo „pocztówka”.
Obecnie kartek, mimo coraz mniejszego nimi zainteresowania, jest bardzo dużo i o różnym charakterze (dowcipne, poważne, ), ozdobione rysunkami zimowych krajobrazów, mikołajami, święta rodziną, romantycznymi scenami.
Nawet miłe maile, mmsy czy e-kartki nie zastąpią tradycyjnej, papierowej świątecznej kartki.
Wiele krajów i ośrodków muzealnych może się pochwalić ciekawymi eksponatami, bowiem niektóre kartki to prawdziwe dzieła sztuki.a rynkach