Zawsze pochwalamy ćwiczenia mózgu, więc przypominamy, że dziś (29 stycznia) świętujemy Międzynarodowy Dzień Puzzli, Składanki i Łamigłówki. Zabawa z wykorzystaniem tych atrybutów bawi i uczy, daje możliwość logicznego i kreatywnego myślenia, rozwija wyobraźnię. To takie miłe zajęcia, dlatego zachęcamy do wykorzystania okazji świątecznej i zabawy samodzielnie lub z innymi.
Przypominamy też, że:
- za twórcę puzzli uznaje się Anglika – Johna Spilsbury’ego grawera i kartografa, puzzle układali wielcy tego świata, np. Napoleon Bonaparte, ich nazwa z ang. „jigsaw puzzle” oznacza łamigłówkę z wyrzynarki, pierwsze puzzle były pomocą naukową (mapa świata, która należało ułożyć z wyciętych konturów państw), na Starym Kontynencie stały się popularne w XIX wieku, systematycznie zwiększano części, z których się je układa, ułatwił to rozwój techniki i możliwość maszynowego wykrawania elementów, dziś stały się niezwykle popularne, organizuje się konkursy w ich układaniu i wykorzystuje we wszystkich dziedzinach życia, największe liczą obecnie ponad 32 tysiące elementów, ważąc dobre kilkanaście kilogramów (około 18),
- inną formą rozrywki są łamigłówki, zalicza się do nich krzyżówki, wykreślanki, rebusy i inne zagadki wykorzystywane do zabawy i nauki, warto bawić się w ten sposób rozwijając pamięć i inteligencję, ćwicząc koncentrację i sprawne myślenie, one także traktowane są dodatkowo jako pomoce naukowe.
Świętujmy więc w gronie przyjaciół lub rodziny- bawiąc się…