Sztuka jest przewodniczką w drodze do nieba… (Jan Paweł II)
Takie piękne motto ma na swej witrynie Kieleckie Muzeum Diecezjalne. Piękne motto i piękne muzeum z niezwykle ciekawymi zbiorami mieści się przy ulicy Jana Pawła II.
Historia placówki sięga 1011 roku, kiedy to ksiądz Czesław Chodorowski zasygnalizował potrzebę utworzenia muzeum, uzasadniając to potrzebą edukacji i ochroną cennych przedmiotów i pamiątek sakralnych.
Wkrótce, na trzecim piętrze Maciejówki (część dobudowana do seminarium) znalazła się sala, w której gromadzono różne eksponaty. Wiele z nich to dary księży z kieleckiej diecezji.
W zbiorach od początku gromadzono numizmaty (monety z różnych kruszców), granaty bitewne, rzeźby, dokumenty, obrazy, szaty liturgiczne,dzieła muzyczne, przedmioty przemysłu artystycznego, części ołtarzy, eksponaty archeologiczne, ciekawe publikacje teologiczne, wyroby charakterystyczne dla regonu świętokrzyskiego, portrety kanoników kieleckich, meble, te zbyt duże fotografowano i eksponowano zdjęcia.
To obecne Muzeum Diecezjalne powołał na jubileusz 200 lat istnienia diecezji kieleckiej, biskup ordynariusz Kazimierz Ryczan w 2004 roku, określając datę jego otwarcia na czerwiec 2005 roku. Muzeum ma siedzibę w dawnej rezydencji biskupiej. Na jego parterze są nadal referaty kościelne, ale kilkakrotne przebudowy dostosowały pomieszczenia do celów wystawienniczych. Muzeum to cenna perełka wśród kieleckich placówek muzealnych, niehonor go nie znać, dlatego zachęcamy do odwiedzenia.
Więcej ciekawostek na http://www.muzeum.kielce.pl/