- Literatura dla dzieci kojarzy się, szczególnie ludziom dorosłym, z minionym dzieciństwem, czymś miłym, barwnym i wspominanym z pewną nostalgią. Szczególnie wiele wspomnień łączy się z baśniami i bajkami, czytanymi początkowo przez najbliższych, a później samodzielnie.
- Warto jednak pamiętać, że tak naprawdę baśnie towarzyszą człowiekowi przez całe życie. Są one bowiem jednym z podstawowych gatunków literatury, która w fantastycznej formie utrwala ludowe poglądy na stosunki międzyludzkie, przedstawia ideały dobra i sprawiedliwości, kształtując jednocześnie kryteria oceny ludzkich poczynań.
- Bajki i baśnie dają czytelnikowi poetycką wizję świata scalając w sobie scalają w sobie świat realny i fikcyjny, który wydaje się być bliski i przyjazny dzieciom i dorosłym, pozwalając oderwać się każdemu czytelnikowi, choć na chwilę od szarej, często brutalnej rzeczywistości i zapomnieć o problemach dnia codziennego.
- Jest to niezwykle istotne, gdyż współczesny świat jest dla dzieci często trudny i nieprzyjazny. Pośpiech i stres dorosłych, ignorowanie ich potrzeb psychicznych i umysłowych, brak czasu i wszechobecność telewizji sprawiają, że coraz więcej dzieci czuje się zagubione.
- Bajki i baśnie od dawna nazywano literaturą pocieszenia, ponieważ dzięki nim można pokrzepić serce oraz uczynić świat bardziej zrozumiałym.
- Czytanie, a jeszcze lepiej wspólne czytanie z dzieckiem albo dla dzieci, jest doskonałą metodą wychowawczą, formą mądrego kontaktu z dziećmi i stymulatorem indywidualnego rozwoju.
- Należy pamiętać, że zainteresowania książką i potrzeby kontaktu z literaturą, nie powstają spontanicznie. Nawykiem czytania należy dziecko zarazić, zaszczepić w nim potrzebę obcowania z książką, samo dziecko nie sięgnie po lekturę i nie odkryje świata zakodowanego na kartkach książek.
- Sztuką jest odpowiednio wprowadzić dziecko w świat dorosłych, książki – w tym bajki i baśnie – mogą wiele pomóc i nauczyć. Mądrze wykorzystane dadzą dziecku dostęp do głębszej mądrości, przekażą ważne wskazówki, wzory myślenia, przeżywania i zachowania.
- Słuchając baśni dziecko budzi wiarę w siebie i swoją przyszłość, uczy się sposobów wyjścia z różnych życiowych perypetii, zaczyna rozumieć reguły rządzące światem, wzbogaca swoje życie wewnętrzne.
Elżbieta B.