Pitagoras
(582-500 p.n.e.)
Grecki filozof i matematyk. Urodził się na wyspie Samos. Wyemigrował na południe Półwyspu Apenińskiego, założył w Krotonie wspólnotę religijną, gdzie nauczał wiedzy tajemnej. Interesowała go przede wszystkim dusza, nieśmiertelna, o boskiej naturze, którą uznawał za prawdziwą substancję, różniącą się całkowicie od nietrwałego ciała, w które dusza wciela się raz po raz za karę za swe błędy. Życie oddane oczyszczającej cnocie uwalnia wreszcie duszę od „kołowrotu narodzin”. Cnoty wszakże nie można praktykować, nie poświęciwszy się nauce, którą Pitagoras nazywa filozofią.
Celem filozofii jest poznanie harmonii panującej we wszechświecie, której wyrazem jest liczba, pozwalająca pojąć wszystkie rzeczy.
Cała rzeczywistość zostaje u Pitagorasa sprowadzona do liczby, co swoje uzasadnienie miało, jak się wydaje, w niezmienności ruchów gwiazd na niebie. Skądinąd Pitagoras stworzył naukę o liczbach. Odkrył nie tylko twierdzenie, które nosi jego imię, lecz również system dziesiętny i tabliczkę mnożenia. Dzięki niemu arytmetyka stała się dyscypliną teoretyczną.
Oparta na liczbie harmonia wszechświata, zdaniem Pitagorasa, nie obejmuje „świata podksiężycowego”, w którym w znacznej mierze panuje bezład.
Pitagoreizm jest pierwszą filozoficzną próbą przeniknięcia świata duchowego, istniejącego niezależnie od świata danego za pośrednictwem zmysłów. Stanowisko to odżyło nie tylko w platonizmie, lecz odradzało się również w systemach tych wszystkich filozofów — na przykład u Kartezjusza — którzy pragnęli ująć wszechświat w języku formuł matematycznych.