Plac Wolności w Kielcach

Plac Wolności w Kielcach  wygląda zupełnie inaczej niż przez laty. Kiedyś powstał jako Plac Bazarowy, tzw. drugi rynek miasta.

 

 

 

 

 

 

 

W  1873 roku Żyd z Chęcin wygrał przetarg na wybudowanie hal targowych i pokrycie placu brukiem. Postawiono wówczas budynek handlowy, ktory mieścił 56 pomieszczeń dzierżawionych przez miasto. W halach tych działały 34 sklepy oraz 21 jatek z mięsem.

Budynek dziś służy Muzeum Zabawy i Zabawek i kilku lokalom handlowym. Miejsce wokół placu zostało całkowicie zabudowane i stało ekskluzywną dzielnicą Kielc. Na placu do 1935 roku odbywały się co wtorek i piątek targi, a miejsce to tętniło życiem. Plac dzierżawił od miasta Icek Tenenbaum. Po II wojnie światowej plac nazwano im. Obrońców Stalingradu i do lat 50. nadal był placem targowym. Później zmieniono jego charakter, organizując na nim uroczystości miejskie. Po 1989 roku powrócono do nazwy Plac Wolności, plany jego zabudowy ciągle ulegają zmianom, dziś jest to wielki parking a szkoda.

Więcej:

  • K. Urbański: Leksykon dziejów ludności żydowskiej Kielc 1789–2000, Wyd. AP, Kraków 2002.
  • https://www.google.pl/search?source=hp&ei=IMRoXcf-GqGOrwSTgoLgBQ&q=historia+plac+wolności+w+kielcach&oq=historia+placu+wolniosci+w+kie&gs_l=psy-ab.1.0.33i22i29i30l10.153