„Podróże Gullivera” traktowane są przez niektórych jako utwór podróżniczy, pełen fantastycznych przygód, a to głównie przecież utwór satyryczny, ośmieszający wady ludzkie. Swift przedstawił także w utworze pozytywną wizję świata opartą na zasadach rozumu.
Autor, podobnie jak twórcy epoki oświecenia, włączył się swoją książką w dyskusję nad naturą ludzką, rozumem, relacjami międzyludzkimi, a także pojawiającym się złem i sposobami jego niwelacji.
„Podróże Gullivera|” to prześmiewczy obraz Anglii w XVIII wieku, pokazany poprzez fikcyjne światy, w których wydarzenia i postaci prezentowane są w sposób karykaturalny i przerysowany.
Fabuła opiera się na motywie podróży dalekomorskich bohatera, który trafia do krain zamieszkałych przez liliputy, olbrzymy czy też mądre konie. Taki sposób prezentacji działał na wyobraźnię czytelników.
Wśród innych aspektów, które pojawiły się w powieści jest fantastyczne wyobrażenie o nieznanych lądach i ich mieszkańcach oraz utopijna wizja polityczna, wyrosła z przekonania, że istnieje możliwość zbudowania państwa idealnego dzięki rozumowi.
Pojęcie „utopia” jako miejsce nieistniejące stworzył angielski filozof Thomas More w 1516 broku, w dziele „Utopia”.