Pomnik Niepodległości przy Dworcu PKP w Kielcach

Pomnik stoi w miejscu  zbrojnej konfrontacji I Kompanii Kadrowej z patrolem rosyjskim, dna 12 sierpnia 1914 roku. Piętnaście lat późnej (1929)  plac przed Dworcem PKP uzyskał nazwę ano Placem Niepodległości.

# listopada 1929 roku, ), z  inicjatywy kolejarzy i za zebrane przez nich fundusze odsłonięto pomnik. Autorem projektu  był ówczesny student architektury  Czesław Czapski.

W 1939 roku pomnik uległ zniszczeniu podczas bombardowania kieleckiego dworca, w następstwie czego rozebrano go całkowicie.

W 1956 roku postanowiono odbudować pomnik, ale władze nie były przychylne pomysłowi. Do tematu wrócono w 2000 roku, a pomnik odsłonięto  11 listopada 2002 roku w Święto Niepodległości.  Po 63 latach pomnik powrócił na swoje miejsce.

Pomnik przedstawia orła stojącego na kuli ziemskiej, który podrywa się do lotu. Na nogach ma resztki zerwanych łańcuchów. Całość znajduje się na wysokim, smukłym cokole. Na dole czworobocznego cokołu znajdują się cztery pamiątkowe tablice. Pomnik liczy 10,6 m wysokości, szerokość podstawy ma 3,8 m. Cokół jest obłożony szlifowanym granitem. Na tablicach umieszczone są napisy:

1918 – 1928 W DZIESIĘCIOLECIE ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI POMNIK UFUNDOWALI KOLEJARZE

PAMIĘCI RODAKÓW ŻOŁNIERZY LEGIONÓW POLSKICH

(od strony północnej, autorstwa: J. Zawadzkiego, A. Nowaka, Stefana Karskiego)

BÓG – HONOR – OJCZYZNA

1929 R. – ODSŁONIĘCIE POMNIKA, 1939 R. – ZBURZENIE POMNIKA PRZEZ NIEMCÓW – 11 LISTOPADA 2002 R. Z INICJATYWY ŻOŁNIERZY ARMII KRAJOWEJ POMNIK ODBUDOWAŁO SPOŁECZEŃSTWO

(od strony zachodniej, autor J. Zawadzki)

W TYM MIEJSCU 12.08.1914 R. PADŁY PIERWSZE STRZAŁY W WALCE O NIEPODLEGŁOŚĆ.

(od strony południowej, autorstwa: A. Nowaka

i J. Zawadzkiego)

W górnej części cokołu znajdują się cztery mniejsze tablice wykonane w brązie, przedstawiające „uskrzydlone” godło kolejarzy oraz historyczną odznakę – Krzyż Niepodległości.