Rewolucja francuska i wojny napoleońskie spowodowały gwałtowny wzrost znaczenia klasy średniej. Jednocześnie utrata majątków przez możnych patronów spowodował brak sponsorów, co dotknęło także zdolnych muzyków. Musieli więc zacząć walkę o publiczność, która zechce zapłacić za bilety na koncerty.
Warto pamiętać, że szeroka publiczność miała odmienne oczekiwania od koneserów muzyki. Wzrosło też zapotrzebowanie na bohatera romantycznego, dlatego też artyści , aby zdobyć słuchaczy, musieli być wyśmienitymi muzykami, posiadać charyzmę, prezentować efektowne popisy i zasłużyć sobie na miano osobowości scenicznych.
Współzawodnictwo dodawało kolorytu, podnosiło poziom koncertów, a wielu wspaniałych artystów zyskało status gwiazd. Mniej wybredna publiczność lubiła zmiany, dlatego często „zmieniała” ulubieńców. Domena artystów stały się też ciągłe podróże i występy w licznych salach koncertowych całej Europy. Paryż stał się w tym okresie miastem najbardziej przychylnym artystom, ale chętnie też koncertowali w Anglii.