Upały doskwierają, że ciągle szukamy ochłody. Jednym ze sposobów jest konsumpcja lodów i to różnego rodzaju. Warto więc wiedzieć skąd się wzięły lody. Istnieje na ten temat wiele sprzecznych poglądów. Funkcjonują takie, które mówią, że ich twórcami byli Chińczycy, inni udowodniają, że pochodzą z Cesarstwa Rzymskiego, jeszcze inni, że ich twórcami są Arabowie.
Jak wieści niosą Arabowie na Sycylii mieszali lód z owocami, serwują pierwszy mrożony napój. Sławny cesarz Neron, w czasach swego panowania, wysyłał całe karawany niewolników w Alpy po śnieg, by na swoich ucztach serwować go z owocami i miodem. Prawdopodobnie to pra.., pra… naszych lodów.
Tak naprawdę wprowadzenie lodów do całej Europy to zasługa Włochów, a Sycylijczyka Francesco Procopio dei Coltelli uważa się za pierwszego lodziarza w historii, który zdobył sławę w swoim kraju i poza granicami i jako pierwszy założył w 1686 roku kawiarnię w Paryżu, serwują przepyszny smakołyk.
Od tego czasu receptury tworzenia lodów to strzeżone bogactwo, które przez lata przechodziło (w niektórych rodzinnych firmach nadal tak jest) z ojca na syna, a wszyscy wytwórcy tego lodowego rarytasu stale pracują nad ich ulepszeniem. Te najsmaczniejsze, w wielu europejskich krajach, robili początkowo lodziarze emigrujący z Włoch, szczególnie z regionu Veneto.
Sztuka tworzenia lodów i dziś jest ogromną sztuką, a deser lodowy smakuje milionom. Serwuje się go z wieloma dodatkami, m.in. czekoladą, owocami, bitą śmietaną, orzechami i wszystkie są naprawdę palce lizać. Łasuchom życzymy smacznego…