Uroczystość Trzech Mędrców Magów to popularnie nazywane święto Trzech Króli. Ma ono długą historię, choć niektórym kojarzy się jedynie z literami i rokiem zapisanymi na drzwiach święconą kredą. Zwyczaj święcenia kredy zapoczątkowano w XVIII wieku. Wiemy, że gwiazda betlejemska przywiodła do żłóbka Jezusa trzech magów, ktorzy ofiarowali narodzonemu mirrę, kadzidło i złoto, bardzo drogie i symboliczne prezenty.
Kadzidło było symbolem boskości, złoto królewskiej władzy i bogactwa, mirra zaś symbolizowała męczeńska śmierć,m sądzoną Jezusowi. Goście, uważani za magów mieli czarodziejskie umiejętności, poszczególnym z nich nadano imiona:
- Kasper, miał być murzynem i tak jest przedstawiany.
- Melchior,
- Baltazar.
W XII wieku (1164 roku) niemiecki cesarz Fryderyk I Rudobrody opanował Mediolan i jako zwycięzca zabrał z katedry relikwie Trzech Mędrców, umieszczając je w Kolonii. To właśnie w tym miejscu ogłoszono święto Trzech Króli, które rozpowszechniło się na cały katolicki kościół i obchodzone jest 6 stycznia każdego roku.
Święto Trzech Króli to także szereg zwyczajów:
- w tym dniu chłopcy chodzili po domach z gwiazdą , Turoniem i Herodem, dostając za swe występy ciasta i inne smakołyki,
- także w tym dniu święconym kadzidłem okadzano domy, odsuwając od niego złe moce,
- po świątecznym obiedzie częstowano ciastem z ukrytym migdałem, ten kto go odnalazł zyskiwał tytuł „króla migdałowego”.