Zabytki sakralne

Zabytki sakralne budowane na przestrzeni wieków są fundamentem spuścizny kulturowej każdego narodu. Powstawały z darów pieniężnych, z inicjatywy przedstawicieli kościoła, zakonów oraz zamożnej szlachty. Stawały się dominantami miast i wsi, kształtując krajobraz.

Zabytek sakralny to szerokie pojęcie, ponieważ do tej kategorii można zaliczyć nie tylko kościoły, ale i zespoły zakonne, kościółki wiejskie, miejsca pielgrzymek, kaplice czy proste krzyże przydrożne, cmentarze i nowożytne zespoły sakralne. Naj-słynniejsze zabytki są objęte ochroną wynikającą z ustawy o ochronie zabytków . Ciekawa architektura, bogate dekoracje wnętrz, zadziwiająca praca sztukatorów czy zwykłych rzemieślników, przepiękne wyposażenie – bogato rzeźbione ramy obrazów, ławki kościelne czy zabytkowe organy, świeczniki przeróżnych kształtów i inne naczynia liturgiczne – to wszystko zachwyca znawców sztuki i „zwykłych śmiertelników”.

Nie sposób zliczyć skarbów polskiej architektury sakralnej. O jej wyjątkowości i wspaniałości świadczy wiele przykładów na terenie całej Polski. Ich niepowtarzalność przyciąga swoim tajemniczym duchem i pobudza pragnienie poznania ich historii.